Mexiko

Mexiko, potápění v cenotech, Mayská riviéra

Pojďte s námi objevovat exotickou krásu této země ve které na Vás dýchne majestátní duch pradávných časů a pohltí Vás svým kouzlem. Především vám chceme představit oblast Yucatanu, jeho kulturu a přírodní krásy.

Mayská riviéra se táhne podél 160 km dlouhého pobřeží, které je na severu ohraničeno největším přímořským střediskem Cancúnem a na jihu je riviéra ohraničena biosférickou přírodní rezervací Sian Ka´an.
Mayská riviéra nabízí svým návštěvníkům velmi teplé moře s průzračně křišťálovou vodou, čisté pláže s jemným, bělavým pískem, nedotčenou exotickou přírodu, přenádherné korálové útesy, které patří k nejkrásnějším a nejdelším na světě.

Potápění

Mexické cenotes nejsou k vidění nikde jinde na světě a jsou považovány za jedny z nejkrásnějších potápěčských lokalit vůbec. Podmínky pro potápění v cenotech jsou po celý rok stejné – téměř neomezená viditelnost s teplotou vody 25-27°C. Průměrné hloubky se pohybují mezi 6-12 metry. V této oblasti Yucatanského poloostrova jsou k vidění stovky cenotů, každý je však jiný a svým způsobem specifický. Můžete zde vidět překrásné krápníkové formace všech velikostí, tvarů a barev, lomy a laserové efekty prostupujícího denního světla, prorůstající kořeny stromů, fosílie korálů a korýšů, halocine – míchaní sladké a slané vody, menší druhy sladkovodních ryb, krevety, slepé ryby jeskyňovky, želvy nádherné a mnoho dalšího. V okolní džungli je pak k vidění bezpočet druhů rostlin, ptáků a papoušků, leguáni, nosálové, netopýři a veškerá další fauna a flora typická pro tuto oblast.

Kaverna je část jeskynního systému v dosahu denního světla s většími prostory, maximální vzdáleností 60 metrů od otevřené hladiny a s možností rychlého vynoření. Pro větší bezpečnost provázíme maximálně čtyři potápěče na jednoho průvodce, který je vždy certifikovaným a zkušeným jeskynním potápěčem. Ve většině známých cenotů je vyvázána pernamentní linka pro lepší orientaci, která vede celou částí kavernové zóny, a pokud zde není, průvodce ji vyvazuje během ponoru. Začátek jeskynního systému je vždy viditelně označen výstražnou cedulí upozorňující potápěče.

Na kavernové potápění se používá klasická výstroj na potápění v otevřené vodě, pouze průvodce používá výstroj určenou pro jeskynní potápění. Před každým ponorem vám průvodce sdělí detailní informace o daném ponoru. Vzhledem k fixní délce linek zde kavernové ponory trvají 40-50 minut. Mezi každým ponorem děláme kratší odpočinek, výměnu lahví a brífink pro následující ponor.

V kavernových zónách se s kvalifikovaným průvodcem může potápět každý, kdo vlastní minimálně Open Water Diver certifikaci a má alespoň 20 ponorů.

Cenové varianty: